ابزار رایگان وبلاگ

تحقیق و مقاله و پروژه

تحقیق و مقاله و پروژه
وبلاگ دانشجویان دانشگاه آزاد Research_Paper_Projects
نوشته شده در تاريخ سه شنبه پنجم بهمن ۱۳۸۹ توسط فرشاد قادری

بورس چيست ؟

كلمه بورس يك واقع واژه فرانسوي است كه ريشه آن از يك نام يوناني و لغت لاتين بورس ها Bursa گرفته شده است البته ريشه حقيقي آنقدري ناشناخته مي باشد . در فرهنگ معتبر لغت در مقابل كلمه بورس نقطه (مبادله ) و گاهي هم (مكان مبادله ) و هم سيستم مبادله آمده است و در اصطلاح به مفهوم بازار است .

به هر حال اولين بار به اين معني در اروپا به خصوص در فرانسه بكار رفته است . از نظر اصلاح اقتصادي به نوعي بازار دادوستد و يا نوعي سيستم خريد و فروش اطلاق مي شود كه در آن اسناد در اوراق مالي و پولهاي كشورهاي مختلف ، طلا ، كالاهاي پايه اي و امثال آن مبادله مي شوند . بنابراين گفته مي شود : بورس اوراق بهادار ، بورس ارز، بورس اسناد ، بورس طلا ، بورس نفت، بورس اتومبيل ، بورس مسكن و ....

پس مفهوم عام بورس از هر نوع مبادله و واسطه مبادله و يا بازار مبادله مي باشد .

البته اگر بازار بورس بصورت مطلق و بدون قيد و قرينه خاصي عنوان شود منظور از آن خريد و فروش اوراق بهادار مي باشد و اصولاً بيشترين حجم مبادلات بورس (نسبت به بورس ارز، طلا، نفت و ..) مربوط به اين اوراق مي باشند.

انواع بورس:

بطور كلي در حال حاضر تالارهاي بورس به سه دسته تقسيم مي شوند:

1_ بورس كالا: بازار منظمي است كه در آن كالاهاي معيني مورد معامله قرار مي گيرد. مانندبورس طلاي نيويورك يا بورس پشم استراليا.

2_ بورس اسعار: در اين بازار پول كشورهاي مختلف (ارز) مورد معامله قرار مي گيرد. معاملات ارزي بر اساس نوسانات بهاي پولهاي مختلف در مقابل يكديگر صورت مي گيرد.

3_ بورس اوراق بهادار: در اين بازار اورق بهادار مورد معامله واقع مي شود.

قابل ذكر است كه بزرگترين مركز بورس دنيا بورس نيويورك و دومين آن ، بورس لندن است . بورس هاي ژاپن ، آلمان ، فرانسه در رده هاي بعدي قرار مي گيرند . در اين نوشتار ، صرفاً بورس اوراق بهادار مورد نظر است و ساير انواع بورس نياز به بررسي مستقلي دارد .

نكته ديگري كه لازم است در اين قسمت روشن شود اين است كه خود اين اوراق در درون خود به دودسته عمده تقسيم مي شوند يك دسته را اوراق قرضه و دسته ديگر را اوراق سهام مي گويند .يك سري ويژگي ها در ه دوي آنها مشترك مي باشد و بعضي از خصائص هم در هر يك وجود دارد كه جنبه انحصاري داشته و در ديگري موجود نمي باشد . لذا هر جا به اوراق بهادار بطور كلي اشاره مي شود هدف جوانب مشترك آنهاست و هر گاه يكي از آن دو صريحاً اشاره مي شود جنبه خاص مورد نظر است .

 

مفهوم اوراق بهادار:

اوراق بهادار مجموعه اسناد قانوني هستند كه داراي ماليت اعتباري مي باشند . بنابراين مانند ساير اشيايي كه ماليت دارند داراي ارزش هستند و در بازار بورس مورد مطالعه قرار مي گيرند .

اين اوراق داراي قيمت اوليه يا قيمت اسمي هستند كه توسط منتشر كننده كه معمولاً دولت ها و يا شركت هاي مختلف دولتي يا خصوصي هستند روي آنها ثبت مي گردد .

خريداران ، در ابتدا در مقابل اخذ اوراق همان مبلغ اسمي را به عنوان قيمت اوليه پردازند اما اين قيمت لزوماً ثابت نمي ماند و در بازار بورس و بر اساس قوانين عرضه و تقاضا تحت تاثير همه عوامل اقتصادي كه قيمت ها را دستخوش تغيير قرار مي دهند قيمت هاي ديگري پيدا مي كنند . لذا گاهي اوراق مذكور بيشتر و زماني كمتر از قيمت اسمي مبادله مي شوند.
برای حمایت از ما بر روی 1+ کلیک کنید
.: Weblog Themes By Aypara :.


Ayparaصفحه بیله سوار را در فیس بوک محبوب کنید
بیله سوار در فیس بوک
برای حمایت از ما بر روی 1+ کلیک کنید تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : آی پارا